Wrestlers send nine to sectionals

MTT News's picture
By: 
Rob Reischel
Max Mayhew was one of nine Middleton wrestlers that advanced through regionals last Saturday./Times-Tribune photo by Mary Langenfeld

Kevin Meicher had himself a memorable day last Saturday.

Now, Meicher and his remaining teammates will try making this Saturday one they never forget.

Meicher, a freshman wrestler at Middleton High School, captured first place at 126 pounds at the WIAA Division 1 Middleton Regional. Meicher and eight of his teammates advanced through regionals and into the Waunakee Sectional Saturday.

The top four finishers at regionals move on to sectionals. Only the top two finishers at sectionals, though, advance to the state meet, which will be held Feb. 25-27.

In addition to Meicher, Middleton’s sectional qualifiers include second place finishers Chris Rogers (132), Max Mayhew (152) and Gavin Adler (195), third place finishers Joseph Hoffman (113), and fourth place finishers Colton Best (120), Caleb Cymbalak (160), Eman Kitchen (170) and Matt Davey (220).

Overall, Middleton was fourth at the sectional.

Sauk Prairie won the meet with 258.0 points, while Madison La Follette was second (206.5). Waunakee was third at 202.0, followed by Middleton (190.0), Portage (82.0), Madison East (67.0), Madison West (66.0) and Madison Memorial (52.0).

Meicher received a first round bye, then pinned Liam Labansky of Madison LaFollette in 3:20. In the title match, Meicher defeated Waunakee’s Zachary Marek, 9-2.

Rogers also opened with a first round bye, then pinned Portage’s Dylan Casey in 48 seconds in the semifinals. Aaron Hankins then defeated Rogers, 6-3, in the first place match.

Mayhew pinned Portage’s Mason Ericksen in 45 seconds in the quarterfinals, then pinned Waunakee’s Brody Joseph in 1:30 in the semifinals.

Sauk Prairie’s Eddie Smith then defeated Mayhew, 12-2, in the championship match.

Adler also finished second for the Cardinals.

Adler received a first round bye, then edged Madison La Follette’s Pierre Ruffin, 2-1. Sauk Prairie’s Logan Moore defeated Adler, 6-1, in the championship match. But in the second place match, Adler pinned Josh Monson of Madison Memorial in 3:55.

 

Middleton regional

Team scores: Sauk Prairie 258 (team sectional qualifier); Madison La Follette 206.5; Waunakee 202; Middleton 190; Portage 82; Madison East 67; Madison West 66; Madison Memorial 52.

WIAA D1 Reg. 2- Middleton Results for Middleton

106 - Jesus Quechol Ramirez (10-9) placed 5th and scored 9.00 team points.
    Quarterfinal - Ty Miller (Waunakee) 20-11 won by fall over Jesus Quechol Ramirez (Middleton) 10-9 (Fall 0:43)
    Cons. Semi - Jesus Quechol Ramirez (Middleton) 10-9 received a bye () (Bye)
    5th Place Match - Jesus Quechol Ramirez (Middleton) 10-9 won by fall over Matthew Straka (Portage) 6-16 (Fall 1:41)
    4th Place Match - Guillermo Tellez-Giron (Madison Memorial) 12-6 won by decision over Jesus Quechol Ramirez (Middleton) 10-9 (Dec 5-1)

113 - Joseph Hoffman (29-15) placed 3rd and scored 16.00 team points.
    Quarterfinal - Joseph Hoffman (Middleton) 29-15 received a bye () (Bye)
    Semifinal - Joseph Hoffman (Middleton) 29-15 won by major decision over Nathan Poches (Portage) 24-15 (MD 8-0)
    1st Place Match - Dylan Herbrand (Sauk Prairie) 31-14 won by fall over Joseph Hoffman (Middleton) 29-15 (Fall 3:53)
    2nd Place Match - Robert Cooper (Madison West) 28-14 won by major decision over Joseph Hoffman (Middleton) 29-15 (MD 11-0)

120 - Colton Best (17-13) placed 4th and scored 13.00 team points.
    Quarterfinal - Colton Best (Middleton) 17-13 won by fall over David Robinson (Madison East) 2-4 (Fall 0:19)
    Semifinal - Dylan Golke (Portage) 27-12 won by major decision over Colton Best (Middleton) 17-13 (MD 9-1)
    3rd Place Match - Nick Zech (Sauk Prairie) 14-19 won by decision over Colton Best (Middleton) 17-13 (Dec 6-2)
    4th Place Match - Colton Best (Middleton) 17-13 won by fall over Harrison Webster (Waunakee) 4-9 (Fall 1:45)

126 - Kevin Meicher (36-3) placed 1st and scored 24.00 team points.
    Quarterfinal - Kevin Meicher (Middleton) 36-3 received a bye () (Bye)
    Semifinal - Kevin Meicher (Middleton) 36-3 won by fall over Liam Labansky (Madison LaFollette) 21-19 (Fall 3:20)
    1st Place Match - Kevin Meicher (Middleton) 36-3 won by decision over Zachary Marek (Waunakee) 29-15 (Dec 9-2)

132 - Chris Rogers (31-6) placed 2nd and scored 20.00 team points.
    Quarterfinal - Chris Rogers (Middleton) 31-6 received a bye () (Bye)
    Semifinal - Chris Rogers (Middleton) 31-6 won by fall over Dylan Casey (Portage) 20-17 (Fall 0:48)
    1st Place Match - Aaron Hankins (Sauk Prairie) 32-7 won by decision over Chris Rogers (Middleton) 31-6 (Dec 6-3)
    2nd Place Match - Chris Rogers (Middleton) 31-6 won by rule over Dylan Casey (Portage) 20-17 (RULE)

138 - Hossam Said (10-18) placed 5th and scored 9.00 team points.
    Quarterfinal - Jackson Ellis (Waunakee) 13-17 won by fall over Hossam Said (Middleton) 10-18 (Fall 3:22)
    Cons. Semi - Hossam Said (Middleton) 10-18 received a bye () (Bye)
    5th Place Match - Hossam Said (Middleton) 10-18 won by fall over Everett Andersen (Madison Memorial) 2-15 (Fall 1:15)
    4th Place Match - Drew Christensen (Madison West) 23-21 won by fall over Hossam Said (Middleton) 10-18 (Fall 3:09)

145 - Devin Jackson (10-8) placed 5th and scored 9.00 team points.
    Quarterfinal - Connor Jones (Madison Memorial) 12-18 won by fall over Devin Jackson (Middleton) 10-8 (Fall 3:52)
    Cons. Semi - Devin Jackson (Middleton) 10-8 received a bye () (Bye)
    5th Place Match - Devin Jackson (Middleton) 10-8 won by fall over Samuel Bleich (Portage) 3-10 (Fall 3:23)
    4th Place Match - Connor Jones (Madison Memorial) 12-18 won by rule over Devin Jackson (Middleton) 10-8 (RULE)

152 - Max Mayhew (26-10) placed 2nd and scored 20.00 team points.
    Quarterfinal - Max Mayhew (Middleton) 26-10 won by fall over Mason Ericksen (Portage) 4-20 (Fall 0:45)
    Semifinal - Max Mayhew (Middleton) 26-10 won by fall over Brody Joseph (Waunakee) 6-7 (Fall 1:30)
    1st Place Match - Eddie Smith (Sauk Prairie) 39-4 won by major decision over Max Mayhew (Middleton) 26-10 (MD 12-2)
    2nd Place Match - Max Mayhew (Middleton) 26-10 won by rule over Brody Joseph (Waunakee) 6-7 (RULE)

160 - Caleb Cymbalak (26-12) placed 4th and scored 12.00 team points.
    Quarterfinal - Caleb Cymbalak (Middleton) 26-12 won by fall over David Maravilla (Madison West) 7-4 (Fall 0:47)
    Semifinal - Luke Hooker (Waunakee) 26-19 won by major decision over Caleb Cymbalak (Middleton) 26-12 (MD 15-3)
    3rd Place Match - Luke Vils (Sauk Prairie) 16-11 won by decision over Caleb Cymbalak (Middleton) 26-12 (Dec 7-2)
    4th Place Match - Caleb Cymbalak (Middleton) 26-12 won by major decision over Cohl Routson (Portage) 9-24 (MD 13-1)

170 - Eman Kitchen (10-9) placed 4th and scored 13.00 team points.
    Quarterfinal - Eman Kitchen (Middleton) 10-9 won by fall over Dawson Gmeinder (Portage) 11-19 (Fall 1:51)
    Semifinal - Austin Powell (Sauk Prairie) 41-2 won by fall over Eman Kitchen (Middleton) 10-9 (Fall 1:11)
    3rd Place Match - Joseph Stupar (Madison LaFollette) 24-12 won by decision over Eman Kitchen (Middleton) 10-9 (Dec 5-4)
    4th Place Match - Eman Kitchen (Middleton) 10-9 won by fall over Kendall Sytsma (Madison Memorial) 6-6 (Fall 3:03)

182 - Ortez Lockett (8-15) placed 5th and scored 5.00 team points.
    Quarterfinal - Pierson White (Portage) 12-21 won by decision over Ortez Lockett (Middleton) 8-15 (Dec 8-3)
    Cons. Semi - Ortez Lockett (Middleton) 8-15 received a bye () (Bye)
    5th Place Match - Ortez Lockett (Middleton) 8-15 received a bye () (Bye)
    4th Place Match - Pierson White (Portage) 12-21 won by rule over Ortez Lockett (Middleton) 8-15 (RULE)

195 - Gavin Adler (22-8) placed 2nd and scored 20.00 team points.
    Quarterfinal - Gavin Adler (Middleton) 22-8 received a bye () (Bye)
    Semifinal - Gavin Adler (Middleton) 22-8 won in tie breaker - 1 over Pierre Ruffin (Madison LaFollette) 8-13 (TB-1 2-1)
    1st Place Match - Logan Moore (Sauk Prairie) 32-13 won by decision over Gavin Adler (Middleton) 22-8 (Dec 6-1)
    2nd Place Match - Gavin Adler (Middleton) 22-8 won by fall over Josh Monson (Madison Memorial) 7-7 (Fall 3:55)

220 - Matt Davey (19-18) placed 4th and scored 11.00 team points.
    Quarterfinal - Matt Davey (Middleton) 19-18 won by fall over Cole Holtan (Portage) 6-23 (Fall 2:15)
    Semifinal - Francisco Garcia (Madison LaFollette) 16-14 won by fall over Matt Davey (Middleton) 19-18 (Fall 2:27)
    3rd Place Match - Vincent Walsh (Sauk Prairie) 10-10 won by decision over Matt Davey (Middleton) 19-18 (Dec 9-3)
    4th Place Match - Matt Davey (Middleton) 19-18 won by decision over Alex Okelue (Madison West) 8-24 (Dec 3-2)

285 - Irving Perez (14-16) placed 5th and scored 9.00 team points.
    Quarterfinal - Bradley Sandiford (Madison LaFollette) 10-9 won by fall over Irving Perez (Middleton) 14-16 (Fall 3:41)
    Cons. Semi - Irving Perez (Middleton) 14-16 received a bye () (Bye)
    5th Place Match - Irving Perez (Middleton) 14-16 won by fall over Clayton Kapel (Portage) 4-12 (Fall 3:29)
    4th Place Match - Bradley Sandiford (Madison LaFollette) 10-9 won by rule over Irving Perez (Middleton) 14-16 (RULE)

 

Rate this article: 
No votes yet